- skoncentrowana na oddechu - śledzenie każdego wdechu i wydechu
- mindfulness czyli medytacja uważności - skupienie na obecnej chwili, obserwowaniu emocji, myśli, fizycznych doznań
- transcendentalna czyli z użyciem mantr *** Mantry to nie pieśni religijne a zespół sylab, formuł czy dźwięków w różnej intonacji. Śpiewa się je na głos aby uzyskać efekt wibracji, a to razem z danym dźwiękiem wpływa na różne części ciała oraz odmienne płaty mózgu. Poprzez to działają “leczniczo”.
- medytacja zen - czyli skupienie na niczym, tak zwana pustka w głowie ale z równoczesną świadomością wszystkiego. Samoobserwacja i doświadczanie chwili. (w moim odczuciu najcięższa do wykonania zwłaszcza jeśli zaczynasz przygodę z medytacją)
- medytacja metta - miłości i współczucia - wysyłanie pozytywnych myśli i życzeń dla siebie, bliskich a nawet osób, które cię irytują
- Vipassana - rozwijanie świadomości i zrozumienia swojej natury i rzeczywistości wokół
- medytacja ruchowa - joga, tai chi, qigong
- medytacje prowadzone
Medytacja uważności jest najpopularniejszym narzędziem stosowanym w kontekście terapii poznawczo-behawioralnej i najbardziej skutecznym, poświadczonym licznymi badaniami klinicznymi.
Jeśli dopiero zagłębiasz się w temat medytacji i chciałbyś przeżyć to doświadczenie to sugerowałabym na początek medytację prowadzoną, czyli instruktor mówi krok po kroku co masz wykonać. Najłatwiej jest wtedy odpuścić i poczuć zrelaksowanie, wejść głęboko w siebie i doświadczyć czegoś niezwykłego do tej pory. Dobrze poprowadzona medytacja daje ci nieprawdopodobne przeżycie wewnętrzne.
Jeśli potrzebujesz lub chcesz sprawdzić, czy ta praktyka jest dla Ciebie, mam wolne miejsca na medytację z przewodnikiem.
https://premium.chat/ekmikus/610818
Kliknij ten link i zarezerwuj 30 minut ze mną
Narosło wiele błędnych skojarzeń wokół tego pojęcia, przez które ludzie boją się nawet spróbować tej techniki ponieważ medytacja pochodzi z Indii (w której istnieje wiele religii jak hinduizm czy buddyzm dlatego wiele osób myśli, że to jest jakkolwiek powiązane, a nie chce “zdradzić” swojej religii).
Natomiast jest to odrębna część praktyki życia. Może być stosowana w połączeniu z religią - teoretycznie my chrześcijanie modląc się też stosujemy te same zasady nawet o tym nie wiedząc, ale wcale nie jest to żadne zobowiązanie do przechodzenia w inny nurt, kult czy religię.
Medytacja występuje często w połączeniu z Jogą (konkretniej asanami- pozycjami) oraz Pranayamą czyli technikami oddychania.
Każda z tych rzeczy czy to razem czy oddzielnie, pomaga na swój sposób w przeżywaniu każdego dnia.
Na przykład niektóre pozycje jogi rozluźniają mięśnie i ścięgna zmniejszając odczucie fizycznego bólu. Odpowiednie oddychanie powoduje zmniejszenie napięcia mięśniowego lub dostarcza zastrzyku energii. A wyciszenie umysłu pozwala odpocząć psychicznie i zobaczyć szerszą perspektywę na dany temat czy problem.
A więc na czym polega medytacja?
Kolokwialnie mówiąc jest to ćwiczenie mające na celu skoncentrowanie swojej uwagi, uspokojenie umysłu a razem z tym odczucie relaksu lub osiągnięcie stanu świadomości. (nie mylić z oświeceniem.. to nie jest to samo).
Istnieje wiele różnych technik i sposobów które można dopasowywać do siebie i konkretnej potrzeby na dany moment, ale wszystkie dążą do rozwinięcia umiejętności obserwacji swoich myśli, emocji i ciała bez oceniania czy zaangażowania w nie.
Website created in white label responsive website builder WebWave.